Kino festiwalowe

Film – “No Trace Tatra”

Marek Kamiński pokazuje jak turysta, wędrowiec wpływa na przestrzeń wokół siebie

Piątek 17.05.2019 17:15 - 18:00
Niedziela 19.05.2019 12:45 - 13:30

Film dokumentalny przedstawiający piękno gór Tatr (Europa, Polska i Słowacja) oraz zagrożenia i negatywny wpływ cywilizacji. Znany podróżnik i ekolog Marek Kamiński wędruje wokół Tatr. Ten autorytet pokazuje, jak każdy człowiek, w tym turysta, wędrowiec, wpływa na przestrzeń wokół siebie. Najważniejsze, by wpływ ten był minimalny. By z szacunkiem traktować przestrzeń wokół nas, szczególnie dziką przyrodę, której tak niewiele pozostało.

Celem filmu jest promocja idei leave no trace oraz zero waste – bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej zbędnych śladów. Każdy z nas może w swoim codziennym życiu, również podczas wakacji, uprawiania górskiej turystyki, wpływać na otaczającą nas przestrzeń, ograniczając negatywny wpływ na przyrodę. Film pokazuje, jak możemy to zrobić.

Tatry to najwyższe wzniesienie Karpat – gór w środkowej Europie. Stanowią wyspę na morzu cywilizacji. Podróżnik Marek Kamiński obszedł Tatry dookoła. W osiem dni pokonał pieszo dwieście kilometrów. Wędrował zgodnie z ideą leave no trace – do minimum ograniczając swój wpływ na przyrodę. Odwiedzał miejsca, gdzie widać negatywny wpływ człowieka, i rozmawiał z ludźmi na różne sposoby związanymi z Tatrami: przyrodnikami, ratownikami górskimi, historykami, właścicielami schronisk, góralami, turystami.

 Jednym z efektów wędrówki jest film Bartka Solika wyprodukowany przez Tatrzański Park Narodowy. Premiera odbyła się 13 maja 2018 r. w kinie „Miejsce” w Zakopanem.

Galeria