Aktualności

Na UAZach w świat

Retro-podróżnicy przemierzający świat radzieckimi UAZami

Jesteśmy grupą retro-podróżników, odbywającą swoje wyprawy radzieckimi UAZami. Jeżeli ktoś kiedyś widział UAZa to dobrze wiem, że nie jest to wymarzony środek transportu, ani źródło komfortu czy oaza spokoju oraz nie daje gwarancji bezawaryjnych kilometrów. I właśnie w tym tkwi piękno podróży tymi maszynami! Jeżeli jednak ktoś nie wie co to UAZ, to jest to po prostu samochód terenowy, zaprojektowany na przełomie lat 60. i 70. na potrzeby Armii Radzieckiej. 

Pakiet komfort stanowią ściągane okna… dokładniej odkręcane nadstawki z drzwi, a niestandardowo otwierane szyby. No i na tym kończą się udogodnienia dla podróżujących.

W 2017 roku ruszyliśmy dwoma UAZami i starą Skodą do Kirgistanu. Oj działo się sporo, m. in.  straciliśmy Skodę w wypadku w rosyjskim Saratowie (R.I.P.), więc najpotrzebniejszy bagaż przepakowaliśmy na UAZy i pojechaliśmy dalej… 

Rok później, na przekór zabobonom, wyruszyliśmy w piątek 13 lipca w podobnym kierunku, lecz inną trasą. Stęsknieni wschodniej kultury oraz głodni wrażeń i nowych przygód pokonaliśmy terytorium 13 krajów, m.in. Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. Podążaliśmy śladem Jedwabnego Szlaku oraz przemierzyliśmy Trakt Pamirski, co jest nie lada wyczynem dla nowoczesnych aut. Da się zauważyć, że nie jesteśmy do końca normalni. Nikt z nas z tym nie polemizuje, ale właśnie ten sposób spędzania urlopu sprawia nam tyle frajdy. Zostawiamy nasze codzienne życie za sobą, pracę, telefony, internety i raz w roku pędzimy, by dokonać czegoś niemożliwego, a przynajmniej bardzo trudnego. Wszystkie nasze wyprawy za każdym razem mają charakter charytatywny – Darczyńcy wpłacają środki na konkretne fundacje i organizacje, pomagające dzieciom.

www.nauazach.pl