Aktualności

Prelekcja – Zimowa Wyprawa na K2 2017/18

Prelekcja Krzysztofa Wielickiego i Janusza Gołębia uczestników Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018

Wyprawa zimowa na K2. To pierwsza polska wyprawa w Himalaje, na której każdy ruch himalaistów był śledzony przez całą Polskę. Na scenie spotka się ten co śledził, i ci co byli śledzeni.

W panelu o K2 wezmą udział: Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy, Janusz Gołąb – kierownik sportowy wyprawy oraz Oswald Rodrigo Pereira – dzienikarz TVP Sport, który przebywał z himalaistami w bazie.

Krzysztof Wielicki: Gwiazda Himalajów. Piąty na świecie zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników. Pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu, Kanczendzongi i Lhotse. Słynie z niezwykłego tempa na dużych wysokościach – Dhaulagiri zdobył w ciągu 16 godzin, Broad Peak w ciągu 22. To drugie wejście było pierwszym udanym atakiem na ośmiotysięcznik w czasie poniżej jednej doby. Kierował zimową wyprawą na Braod Peak i dwoma na K2. Posiadacz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, laureat Super Kolosa, członek międzynarodowego The Explorers Club. Wspinać zaczynał się w Sokolikach.

Janusz Gołąb: Polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Wspina się od 1986 roku. Wraz z Jackiem Fluderem, Stanisławem Piecuchem i Grzegorzem Skorkiem stworzyli tzw. „Dream Team” – zespół, który w latach 90-tych i w pierwszej dekadzie XXI wieku dokonał serii najlepszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Zapalony solista. Wspinał się w m.in. w Tatrach, Alpach, Patagonii i Karakorum. Laureat Kolosów, nagród Polskiego Związku Alpinizmu, a także posiadacz Złotego Krzyża Zasługi. Na Getaway Festiwal opowie m.in. o tegorocznej zimowej wyprawie na K2.

Oswald Rodrigo Pereira – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania biegacz, ultramaratończyk, triathlonista. Relacjonował wydarzenia z bazy narodowej zimowej wyprawy na K2 dla Telewizji Polskiej.